Alarmerende omfang af handel med kopivarer

Publiceret 11-06-2025

En ny rapport afslører, at forfalskede varer fortsat handles for milliarder globalt og i EU. Det er bekymrende, lyder det fra Patent- og Varemærkestyrelsen, der med en ny kampagne sætter fokus på de skadelige konsekvenser ved kopivarer.

Handel med kopivarer fortsætter med at være et alvorligt og omfattende problem. En ny rapport fra OECD og den europæiske varemærkeorganisation EUIPO afslører, at forfalskede varer i 2021 udgjorde op til 2,3 pct af verdenshandlen svarende til omkring 467 milliarder USD. I EU udgjorde kopivarer op til 4,7 pct. af den samlede import og svarende til 117 milliarder USD.  

Rapporten understreger, at kopivarehandlen fortsat er tæt forbundet med organiseret kriminalitet.

En tidligere undersøgelse har vist, at danske unge mellem 15 og 24 år køber flere kopivarer end gennemsnittet blandt deres jævnaldrende i EU. Den seneste EUIPO-undersøgelse fra 2023 om adfærd og holdninger til kopivarer viser, at næsten hver tredje unge dansker, 29 procent, bevidst har købt kopivarer, sammenlignet med 26 procent blandt EU's unge.

"Det er bekymrende tal, som viser at omfanget af kopivarehandlen fortsat er alarmerende. Kopivarer kan være farlige for forbrugernes sikkerhed og sundhed. Derudover skader kopivarer vores samfund, da virksomhederne mister enorme summer i omsætning, og vi mister samtidig tusindvis af danske arbejdspladser,” udtaler Barbara Suhr-Jessen, sektionschef i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Kopivarer: Trussel mod forbrugernes sikkerhed og sundhed

Handlen med kopivarer udgør ikke alene en økonomisk trussel, men også en fare for forbrugernes sikkerhed og sundhed.

"Handlen med kopivarer er en trussel mod innovative danske virksomheder og understøtter ofte organiserede kriminelle grupper, der kan være involveret i andre former for alvorlig kriminalitet, såsom narkotikahandel, ulovlig våbenbesiddelse, hvidvask, skatteunddragelse og menneskehandel. Desuden kan der være alvorlige sundheds- og sikkerhedsmæssige farer forbundet med kopivarer. Til eksempel kan forfalsket kosmetik indeholde sundhedsskadelige stoffer, og forfalsket elektronik kan risikere at bryde i brand," tilføjer Barbara Suhr-Jessen.

Barbara Suhr-Jessen understreger, at de kriminelle bagmænds salg af forfalskede produkter ikke kun omfatter luksusvarer som tasker, ure og solbriller. I dag forfalskes nærmest alle typer af produkter – fx også kosmetik, legetøj, sportsudstyr, lægemidler samt reservedele til biler og elektronik.

I anledning af Verdens Anti-Piratkopieringsdag den 11. juni 2025 lancerer Patent- og Varemærkestyrelsen en kampagne mod kopivarer på de sociale medier.

Kampagnen, der er målrettet de unge og deres forældre, fremhæver de skadelige konsekvenser ved kopivarer og giver gode råd til, hvordan forbrugerne kan undgå at købe forfalskede varer og i stedet vælge ægte varer.

Kampagnen er finansieret af den europæiske varemærkeorganisation (EUIPO).

Læs rapporten fra EUIPO og OECD
Læs EUIPO-undersøgelse om holdninger og adfærd
Bliv klogere på Jegvælgerægte.dk

Læs også: